Тісне підземелля. Показали 400-річний хід під центром Вінниці

Тісне підземелля. Показали 400-річний хід під центром Вінниці
Найвища точка на вході у тунель — 1,7 метра. Далі потрібно йти згинаючись, стеля опускається до 1,4 метра
  • Нещодавно у центрі Вінниці відкрили старовинний підземний тунель. Історики кажуть, що йому близько 400 років
  • Знайшли й інший вхід, який веде з кухні у Спасо-Преображенському Соборі.
  • Церковники показали, як він виглядає. А інженер Політеху розказав, що цей хід використовувався не тільки для евакуації людей, але і як… каналізація

Пару днів тому на подвір’ї Художнього музею провалився асфальт, який відкрив вхід до старовинного підземелля. У провалля ледве не звалилася машина музейників. Наразі, його закрили плівкою, аби не потрапляла волога.

Історик Олександр Федоришен тоді припустив, що це може бути підземний тунель, який використовували ченці Домініканського ордену.

Відео дня

— Він територіально збігається з ділянкою першого монастиря домініканців, заснованого у 20-х роках 17 століття. У принципі, підземний хід сухий, непогано зберігся. Ймовірно, його використовували для господарчих цілей, — сказав Федоришен.

Обласні чиновники не давали чіткої відповіді чи будуть рятувати нове підземелля. Так само як і представники релігійної громади. Але, останні, врешті-решт розказали усе, що йому відомо про підземний хід.

Виявили хід випадково

Секретар вінницької єпархії УПЦ Владислав Демченко сказав, що розкопки ходу почалися через проблеми з гідроізоляцією стін храму. До речі, ці катакомби починаються від кухні у Спасо-Преображенському соборі.

— У кінці 2017 року ми почали проводити гідроізоляцію стін Собору через проблеми з намоканням однієї зі стін будівлі. Волога піднімалася від землі та майже до другого поверху, — казав Демченко. — У цьому місці робітники розібрали частину підлоги — думали, що проблема в мережі труб. Однак проблем з комунікацією не було, але при заглибленні побачили, що там теж земля волога. У результаті знайшли початок підземного ходу, який був частково замулений та засипаний.

Робітникам вдалося відкачати надлишок вологи, але проблема з руйнацією усієї пам’ятки архітектури не зникла.

— Шляхи її вирішення шукаємо разом з керівництвом області та міста. І, мене радує, що очільники області та міста висловили готовність надати допомогу, — казав Демченко.

Підземелля є каналізацією

Доцент вінницького політеху, інженер Володимир Попов розповів про стан підземелля. За його словами, вхід має довжину не 18 метрів, а близько 40 та веде до Південного Бугу.

— Мене запросили, аби з’ясувати чому намокають стіни. З огляду на минулий досвід, було припущення, що під підлогою є підземний поверх. Він й був виявлений у вигляді камери-колектора. А під цією камерою, випадково, віднайшли вхід у тунель. Його протяжність близько 40 метрів, йде від Храму до Південного Бугу в південному напрямку. Він й перетинає територію поблизу подвір'я Художнього музею та закінчується обвалом ґрунту. Тобто, до самої річки цим ходом вже не дійдеш.

Крім того, доцент ВНТУ розповів, що цей тунель мав подвійне пристосування — його використували як і для евакуації людей, так і для зливу нечистот у Буг.

Журналісту вдалося стати одним з перших «туристів», які потрапили до цього підземелля. На вигляд воно масивне, складене з міцної цегли. Але, навряд чи, пам’ятка стане туристичною принадою: тунель дуже тісний, йти треба згинаючись, а під ногами багато багнюки.

Запитуємо науковця, чи відомо йому про інші вінницькі катакомби, про які ходять легенди?

— На території під комплексом Собору виявлені можливі ознаки ще одного підземного ходу, який веде також в бік Художнього музею. Але де закінчується — поки що незрозуміло. Про інші ходи під Соборною — мені невідомо, — коротко відповів Володимир Попов.

Тим не менш, ця знахідка є гарним стимулом продовжувати дослідження вінницьких катакомб й надалі, про що висловилися як релігійники, так і історики. А щодо відновлення нововідкритого ходу: його продовжать досліджувати та згодом вирішать, що з ним робити далі. Але, як поділився отець Владислав, їхнє головне завдання — уберегти від руйнації Спасо-Преображенський Собор.

Нагадаємо, що минулого року почали відновлювати пам’ятку 17-го сторіччя, оборонні споруди «Мури».

Читайте також:

До 2020 року відновлять історичні будинки у центрі Вінниці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
17:01 Справа на мільйон. Заступника мера Гнівані знову звинувачують у розкраданні бюджетних коштів 16:00 Афіша Вінниці. Де і як відпочити дітям і дорослим на вихідних 20 та 21 квітня 15:31 У Вінниці на «зебрі» Volkswagen збив пенсіонерку. Жінка у лікарні 15:19 Браконьєр на Вінниччині наловив риби на 117 тисяч гривень photo_camera Від читача 16:59 Із фестивалю у Сочі на псевдовибори у Луганськ: пропагандистські контрасти для іноземної молоді 14:04 Через два роки вінницькі ліцеї перероблять у гімназії та школи. Пояснюємо рішення виконкому 13:13 Обгін по зустрічній закінчився автотрощею. Постраждала 13-річна дівчинка photo_camera 12:10 Лабораторія ДІЛА - не лише про дослідження, а про турботу до команди, благодійність та підтримку госпіталів (новини компаній) 12:02 Окупанти втратили ще 870 солдатів та два засоби ППО — Генштаб ЗСУ 11:01 У Вінниці знеструмили 10 вулиць: адреси, де немає світла та причина відключення 11:00 Що таке вініри? Де їх встановити у Вінниці (партнерський проєкт) 10:10 «Ця картина — не порнографія». Чому через роботу вінницького художника спалахнув скандал photo_camera 09:35 Мікрорайон Слов'янка та ще п'ять вулиць без води. АДРЕСИ 09:05 Наші оборонці вночі знищили ворожий бомбардувальник, 15 ракет та 14 ударних безпілотників 08:40 Вентиляція та димовідведення: як обрати оптимальне обладнання для вашого будинку (Новини компаній) 08:29 Сьогодні вітаємо Івана та Єгора. Історія, заборони та прикмети 19 квітня 21:28 «Це поставить хрест на Буші». Власники екосадиб проти створення кар'єру у заповіднику photo_camera 21:01 Судитимуть браконьєрів, які хотіли поласувати рибкою за 174 тисяч гривень 20:25 «Це конкуренти поширюють чутки, що нас уже нема». Інститут землеустрою продовжує працювати 20:03 Вінниччина готується до сильного вітру: оголосили жовтий рівень небезпеки
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up