«Перекрили дорогу і на ній вже почали ховати». Репортаж з кладовища на Луці
10 серпня 2017
13
3824 переглядів
«Перекрили дорогу і на ній вже почали ховати». Репортаж з кладовища на Луці
  • Більше місяця триває блокада будівництва на Сабарові. А у мерії кажуть, що небіжчиків скоро ніде буде хоронити
  • У червні заявляли, що місць під могили вистачить на один місяць. Але цвинтар на Луці досі діє
  • «20хвилин» поїхали в Луку-Мелешківську, щоб дізнатися, що залишилося для мерців

«Цвинтарна блокада» розпочалася 19 червня. Тоді кілька десятків жителів Сабарова вийшли на мітинг та вперше стали перед тракторами «Шляхбуду» — підрядника будівництва кладовища.

Головним аргументом проти будівництва цвинтаря є те, що захоронення біля очисних споруд Водоканалу призведе до екологічної катастрофи.

— Через трупні яди, які проникатимуть в грунт, буде забруднена вода в Сабарові й далі за течією річки Південний Буг. Отруйна вода буде у Шкуринцях, Гнівані, Бохониках, по всьому Тиврівському району. Відповідно ми тут стоїмо, щоб не допустити екологічної катастрофи, — казала журналістам місцева активістка Ольга Мазуркевич.

З того часу міська влада намагається знайти компроміс з протестувальниками. А з іншого боку, представники мерії кажуть у вінницьких ЗМІ, що місць на існуючих кладовищах залишилося дуже мало.

У сюжеті «ВІТА» за 8 серпня, озвучили інформацію про те, скільки ще вінницькі кладовища можуть прийняти небіжчиків.

«Ще три тижні тому на кладовищі в Луці-Мелешківській було 145 вільних місць та 15 на діючому цвинтарі у мікрорайоні Сабарів. Сьогодні Сабарівське кладовище зачинено. А на цвинтарі в Луці залишилося 60 резервних», — каже диктор в сюжеті.

Чи дійсно міський цвинтар в Луці вже «забитий»? Журналісти «20хвилин» поїхали до села, щоб це перевірити.

Читайте також: На нове кладовище на Сабарові дають 17,5 мільйона. Чому так багато? (ІНФОГРАФІКА)

На вході біля міського кладовища зустрічає його доглядач. Чоловік попросив не називати його в матеріалі, бо «у нього сім’я, маленькі діти». Він погодився говорити без камери та сказав у якому стані існуючий цвинтар.

— Десь п'ятдесят місць залишилося. Вже хоронимо на дорогах. А коли закінчиться й навіть там місце, то не знаємо, що робити. Тротуари ще не зривали, але до цього дійде, якщо не відкриють нове кладовище. В день приїжджають по три - п’ять траурних процесій. А зараз багато померлих забирають на райони. У Зарванці, наприклад.

За його словами, в середньому тут ховають 150 небіжчиків за місяць. Тобто, існуючих 50 місць аж ніяк не вистачить надовго. Хоча, є деякий запас.

— Є родинні поховання. Ось, наприклад, поховали людину, а поряд з нею є ще один-два місця, які вже зарезервовані для родичів цієї особи. Така практика на цьому цвинтарі є розповсюдженою. Але чужого небіжчика сюди не покладеш.

— А, реально, скільки можна буде тут ще ховати? — питає журналіст.

— Розширяти цвинтар вже немає куди. У теорії тут можливо поховати ще й тисячу тіл. На дорогах, впритул до інших могил. Але я звичайний виконавець, а не начальник якийсь, — відповідає доглядач.

Читайте також: Крематорій не будують, бо законодавство не передбачає

Далі, головний на кладовищі просить одного із землекопів показати, де зараз ховають мерців. Цим копачем є вінничанин Валерій Лушников, що тут працює вже 15 років.

Під час розмови чоловік ділиться й власними думками, що можна зробити на місцевому кладовищі, поки діє блокада в Сабарові.

— Колись його мали ще розширяти, але землю, що біля лісу продали. За триста-чотириста метрів до цвинтаря люди собі житло побудували. Тому тепер там під могили не викопаєш, — каже землекоп.

Лука-Мелешківський цвинтар діє з 80-х років та має територію 38 гектарів. По схемі, на кладовищі 99 секторів. За словами копачів, тут вже поховали десь 54 тисячі небіжчиків.

Ми пройшлися по центральній дорозі, що перетинає цвинтар. І могил дійсно дуже багато. Найсвіжіші ставлять одразу біля дороги. Це, за словами пана Валерія, обурює родичів небіжчиків.

— Скаржаться ті люди, які своїх родичів вимушені поряд з дорогою хоронити. Бо там ні лавочку не поставиш, поминок не справиш, через машини, що поряд постійно їздять. А у чужу могилу заборонено ховати.

На цвинтарі є й багато старих могил з іржавими хрестами та без імен померлих. Питаємо, а чи можна тут робити захоронення?

— Ні, однозначно. Знаю, що на старому, закритому цвинтарі можна відкривати нове кладовище тільки через 50-60 років. Через двадцять років можна одна на одну могилу, якщо це були родичі, — розказує Лушков.

Доходимо до дороги, яка тягнеться від сектору 23А до сектору 70. Прямо на шляху вже є кілька свіжих поховань. Якраз під час нашої розмови інший землекоп викопував ще одну яму під могилу.

 

— Перекрили дорогу і на ній вже почали ховати. Тут будуть захоронення в два ряди, приблизно 24 місця. І внизу стільки же. Біля посадки, де також були дві дороги, вже там все перекопано та поховані люди. Місць майже не лишилося і іншого виходу, ніж будувати цвинтар деінде, вже немає. Аби не складали труни перед міськвиконкомом.

Далі землекоп веде журналістів назад, до входу на цвинтар. На кінець розмови, доглядач за кладовищем ділиться власними думками про протести сабарівчан.

— Рішення про виділення місця на Сабарові під кладовище було прийнято ще в 90-х роках. Влада витратила гроші на розробку проекту, на всілякі експертизи. Витратили значні кошти, причому це гроші з податків. І тепер там спротив місцевих жителів, які не тільки проти влади, але й проти всієї вінницької громади. Треба розуміти, що десь людей треба хоронити. Часу на пошуки території та на розробку нового проекта більше немає, — каже чоловік.

Нагадаємо, ще у квітні 2016 року було відомо, що біля Сабарівської очисної станції влаштують кладовище. Тоді це викликало обурення мешканців молодого району — Академічний. Після протестів мешканців району, вдалося трохи віддалити майбутній цвинтар. У жовтні минулого року мерія приймає рішення про будівництво цвинтаря поблизу очисних споруд. І проти цього виступила громада Сабарова.

Читайте також:

Читають зараз: 1
(13)
Коментарі
img
img
Olvol 10.08.2017 21:48
з України

Ой, ця Мазуркевич ще та аферстка, ви вже повірте. Кажуть, що їй добряче заплатили за роздмухуванні з мухи слона

img
Валерка 11.08.2017 09:26
з України

Аргументируй))) Если есть инфа по данной особе напиши, а если нет то поудаляй свои коменты и извинись перед человеком за клевету)))

img
Николай Энэми 11.08.2017 13:37
з України

Перед кем извинятся перед doдиком, который портит всему городу жизнь? Потеряйся праведник!

img
З.А.Глядач 11.08.2017 16:05
з Вінниці

Ти ще Гайді скажи,щоб вона перед Антоном Шевцовим вибачилася. Чи слабО?

img
Olvol 12.08.2017 17:03
з України

Рідна сестра Ольги Мазуркевич - головна піарщиця Поплавського і вона розробляла всі його бренди. Так що уміння підгавкувати їй не позичати

img
Olvol 10.08.2017 21:54
з України

Навіть якщо мтати ногами на гребінь даху навищого будинку Академічного, ви побачите максимум малюсінький шматочок кладовища, і то не факт. Із поля Академічне не видн зовсім.

img
З.А.Глядач 11.08.2017 08:01
з Вінниці

"Відповідно ми тут стоїмо..."

Це улюблене заняття вінницьких "активістів"-СТОЯТИ. Вони "стояли" у Київі,"стояли" у нас. Тепер у Сабарові "стоять". Чекаємо на черговий "майдан"? Пропоную назву-"Трупомайдан".

img
З.А.Глядач 11.08.2017 08:03
з Вінниці

"там ні лавочку не поставиш, поминок не справиш, через машини"

Взагалі-то,поминки на кладовищі не справляють. Це роблять або вдома,або у закладах громадського харчування. Це лише у кацапів є звичай бухати на могилах.

img
джек ландон 13.08.2017 16:46
з України

У нас такие же традиции. Не все навещают могилы с распитием алкоголя. До Луки добраться не ближний свет, и убрать надо, и присесть.  И не надо навязывать свою картину мира. Твоё мнение никому не интересно, тем более хамское и оскорбительное. У тебя вообще других занятий нет, "авторитет" -  сидишь тут безвылазно годами, монитор ядом заплёвываешь.

img
З.А.Глядач 13.08.2017 22:09
з Вінниці

У вас? То я саме ВАС і маю на увазі.

img
джек ландон 13.08.2017 16:39
з України

Этой глупой активистке рот лучше не открывть. Никаких трупных ядов в природе не существует. А жить рядом с кладбищем, конечно, не каждый может смириться, не приятно.

img
Олексій 17.08.2017 23:33
з України

погугли "трупный яд"

img
Задунайский Торонтуй 31.08.2017 19:04
з України

Убедился?


Читайте також "Події"
Найчастіше коментують
Найчастіше читають
Від Читачів
Блоги