Стійкий до медпрепаратів туберкульоз – це «рукотворна проблема і політиків, і медиків»

Стійкий до медпрепаратів туберкульоз – це «рукотворна проблема і політиків, і медиків»
  • Економія державних коштів, мета, з якою проводяться усі реформи і медичні не виключення.
  • Тому в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун пропонує переглянути обов'язкову флюорографію, як надто затратний метод визначення туберкульозу та пережиток радянських часів.
  • Відслідковувати цю хворобу мають на первинній ланці, в кабінеті сімейного лікаря, як роблять у всьому світі

- Так всі реформи направлені сьогодні на економію бюджетних коштів, але це не означає, що ми маємо повністю відмовитись від даного обстеження. Має бути селективний відбір (рентгенологічний скринінг), тобто обстеженню мають підлягати люди, з факторами ризику захворювання на туберкульоз, - розповідає Галина Гуменюк, завідувач протитуберкульозного відділення міської клінічної лікарні №1.

- Перелік цих факторів вказаний в скринінговій анкеті, яка знаходиться в кабінеті сімейного лікаря. При наявності трьох і більше факторів у пацієнта, сімейний лікар може запідозрити туберкульоз і направити його на обстеження. Наскільки виправдана така економія - час покаже.  

Відео дня

Прогнози погані

Останні декілька років Україна посідає друге місце в Європі і четверте місце в світі за тягарем хіміорезистентного  туберкульозу.

- Великою небезпекою і загрозою для суспільства є зростання кількості хворих на хіміорезистентні форми. Розвиток стійкості мікобактерій туберкульозу (МБТ)  до протитуберкульозних препаратів (ПТП) - це рукотворна проблема і політиків, і медиків, - говорить Галина Гуменюк. - Вона пов’язана з тим, що до 2000 року протитуберкульозні препарати не закуповувались і хворі лікувались, не дотримуючись схем. Це надзвичайно погана прогностична ознака.  

Хвороба обирає всліпу

Туберкульоз вже давно не обирає найбідніших та маргінальних, проте досі вважається соромітною хворобою. Тому, за словами лікаря, коли люди дізнаються діагноз, не вірять спочатку, трапляються істерики, грубощі. Інформація про туберкульоз окремого хворого конфіденційна, та коли з'являється вогнище (сім'я чи осередок, де є хворий) з контактними особами окрім обстеження мають провести просвітницьку роботу. У таких випадках фтизіатри просять сімейних лікарів планово обстежувати контакти хворого. Це можуть бути сусіди, робочий колектив, у якому є хворий, шкільний клас чи дитяча група в садочку (такі контактні обстежуються одноразово). А от сім’я знаходиться під наглядом протягом всього часу лікування хворого. Сам хворий після лікування знаходиться під пильним оком фтизіатрів протягом трьох років, потім його передають на загальну медичну мережу, в категорію ренген-позитивна група (перехворілий на туберкульоз, з ризиком рецедиву).  

 

Флюрографія не виявляє туберкульоз на ранніх стадіях

Оксана Шевчук, голова Вінницького обласного відділення благодійної організації «Мережа ЛЖВ»
З досвіду роботи з хворими на туберкульоз можемо сказати, що флюрографія не дозволяє виявити туберкульоз на ранніх стадіях. Як метод скринінгу туберкульозу, вона залишилася нам у спадок з радянських часів і дуже дивно, що питання неефективності методу почали обговорюватися тільки зараз.
У економічно розвинених країнах сімейний лікар проводить анкетування пацієнта на виявлення симптомів туберкульозу. При наявності - хворого направляють на обстеження мокротиння і рентгенографію органів грудної порожнини. Метод є економічно вигідним, оскільки треба витратити кошти тільки на аркуш паперу.

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Ваня Лета

    Классическую флюорографию давно не делают. Классическая это когда фотографируется флюоресцентный экран при "просвечиванни" Ро лучами, разрешение - кадр фотопленки.  Цифровая флюорография лишена подобных недостатков. Визуализация получается высокой четкости и с малой лучевой нагрузкой. Что касается туберкулеза на ранних стадиях - то микроскопия мокроты его и подавно не выявит (а выявит когда легкие распадаться начнут).  Нужно проводить туберкулиновый тест, квантифероновый тест и, о ужассовок, визуализацию - цифровую флюрографию легких.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Поліція Вінниччини затримала двох наркоторговців: їм загрожує до 10 років ув'язнення 20:08 «Жирна ціль»: Як військові з вінницьких міні-градів знищили генерала рашистів 20:00 Вінниччина готується до сильного вітру: оголосили жовтий рівень небезпеки 19:00 Воїнам з бригади «Червона калина» передали 20 FPV дронів Від читача 16:51 Кіберполіція запрошує долучитись до соціального проєкту BRAMA 18:44 Тест: 10 каверзних питань з історії Вінниці, які змусять вас подумати 18:00 «На війні найважче – бачити дітей на лінії фронту». Історія поліцейського, який пішов на війну 17:40 Рецепт шоколадної паски з шоколадною глазур'ю від учасниці 13 сезону МастерШеф та ТМ Зерносвіт (партнерський проект) 17:00 Відпочинок та розвантаження: ветеранам та їх родинам влаштували екскурсію до зоопарку та кото-кафе 16:16 У Вінниці та області стрімко поширюється вітрянка. Що про це варто знати батькам 16:00 Що таке лікування зубів під мікроскопом та куди звернутися у Вінниці? (партнерський проєкт) 16:00 На Донеччині загинув 25-річний Владислав Сидорук із Дашківець 15:00 До Музею Вінниці передали ескізи малого та великого гербів міста. Їх створили у 1990-х роках 14:44 Ми порахували, скільки грошей у вінницьких нардепів. Огляд декларацій за 2023 рік 14:05 У Вінниці збирають пропозиції для Програми розвитку безбар’єрного простору громади 14:00 Цілує орден сина… Родинам полеглих Захисників вручили почесні нагороди 13:10 Куди вступити після 11 класу: огляд вищих навчальних закладів Вінниці (партнерський проєкт) 13:00 Незаконне виготовлення марок та збут контрафактної продукції: на Вінниччині викрито масштабну схему 12:08 «Мав багато гарних мрій, які прагнув втілити в життя». Загинув захисник з Барської громади 11:30 Суд взяв під варту вбивцю 21-річного Романа Панянчука
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up